Aktualne ogłoszenia i Intencje

Ogłoszenia parafialne oraz Intencje Mszy Świętych»

Porządek nabożeństw

Nabożeństwa, odpusty, program Wieczernika Królowej Pokoju»

Wesprzyj nas

Zwracamy się z prośbą o pomoc finansową.»

Wiadomości »

Upamiętnienie prof. Mieczysława Gogacza
09/2024

23 września br. w Rypińskim Domu Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie - upamiętnienie prof. Mieczysława Gogacza - jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich filozofów, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Teologii Katolickiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Medycznej i Wojskowej Akademii Technicznej. Prof. Mieczysław Gogacz urodził się 17 listopada 1926 r. w Nadrożu koło Rypina. Do szkoły powszechnej chodził w Oborach, mieszkając nieopodal Klasztoru Karmelitów i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, co oddziałało na jego duchowość i formację intelektualną.
 
Na początku wydarzenia Dyrektor RDK Paweł Manelski powitał gości i wprowadził w temat wydarzenia. Następnie odbyła się premiera filmu poświęconego profesorowi zrealizowanego przez Wawrzyńca Turowskiego. Słowo wstępne do dalszej części uroczystości wygłosiła Zenobia Rogowska Prezes Katolickiego Stowarzyszenia 'Civistas Christiana'. Program artystyczny zat. „...stawać się sztuką, pięknem o kształcie człowieka” wg M, Gogacza zaprezentowało Rypińskiego Bractwa Literackiego działające przy Katolickim Stowarzyszeniu 'Civitas Christiana'. Na scenie wystąpili: Ewa Manelska, Ewa Szpakiewicz, Urszula Małkińska, Edmund Rogowski i Jacek Szablewski. Głos zabrał także Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski oraz wieloletni Biskup Włocławski ks. Wiesław Alojzy Mering. Biskup Wiesław Mering, Burmistrz Paweł Grzybowski oraz Dyrektor RDK Paweł Manelski uroczyście odsłonili rzeźbę wykonaną przez Mikołaja Ciszewskiego przedstawiającą Profesora Gogacza. Głos zabrał również dr Kazimierz Szałata.
 
Wśród gości zgromadzonych na sali znaleźli się m.in.: ks. bp. dr Wiesław Mering, dr Kazimierz Szałata, prof. Mirosław Krajewski, ks. prałat Sławomir Deręgowski, ks. carm. Piotr Słomiński, brat carm. Piotr Grudziński, ks. prałat Tadeusz Zaborny, Burmistrz Paweł Grzybowski, Wicestarosta Rypiński Monika Kalinowska, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Nowatkowski, Przewodnicząca Komisji Kultury Ewa Żywocka, Radny Tadeusz Dworzyński, Radny Bartosz Sobierajski, Wiceprzewodniczący Radny Powiatu Ziemowit Kłosowski, Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia 'Civitas Christiana' oraz Rypińskie Bractwo Literackie, Członkowie Dobrzyńskiego Uniwersytetu Ludowego, Członkowie Klubów Seniora 'Srebrny Włos' i 'Wrzosy', ludzie kultury, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, mieszkańcy oraz pozostali goście.

Odpust Matki Bożej Bolesnej z parafialnymi dożynkami.
09/2024

Przeżywaliśmy odpust Matki Bożej Bolesnej tradycyjnie połączony z parafialnymi dożynkami. Mszy świętej o godz. 12.00 przewodniczył ks. dr Grzegorz Adamiak dekanalny duszpasterz rolników. W kazaniu przypomniał o potrzebie dziękczynienia Bogu na wzór Matki Najświętszej, która cale życie przeżywała według słów: Wielbij duszo moja Pana.

Pielgrzymka do Woli Gułowskiej
09/2024

Od 9 do 11 września br. Koło Gospodyń z Obór uczestniczyło w pielgrzymce do Woli Gułowskiej - naszego sanktuarium na Podlasiu oraz do Kazimierza nad Wisłą. Towarzyszyli im ojciec Piotr oraz brat Piotr.

Zapraszamy na Uroczystość Odpustową Matki Bożej Bolesnej.
09/2024

W niedzielę 15. września przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. W naszym sanktuarium uroczystość odpustowa.

Msze św. zostaną odprawione o godz. 8.30, 10.00, 12.00 i 16.00. Suma odpustowa połączona z parafialnymi dożynkami o godz. 12.00. Zapraszamy wszystkich rolników naszej parafii, aby przez uczestnictwo w tej mszy św. podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Prosimy o ustawienie wieńców dożynkowych z poszczególnych wiosek przed kościołem. Tradycyjnie przed mszą św. pobłogosławimy chleb i przyniesione wieńce. Starostami tegorocznych dożynek będą Państwo Mateusz i Sylwia Witkowscy z Chojna, którzy na ołtarzu złożą chleb z tegorocznych zbóż. Po mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna wokół kościoła wraz z wieńcami dożynkowymi. Prosimy asystę procesyjną, strażaków z pocztami, dzieci do sypania kwiatów, ministrantów. Niech nasz wspólny udział będzie podziękowaniem za doznane łaski od Matki Bożej Bolesnej.

 

Wizytacja ojca generała Michała O'Neill oraz ojca Richarda Byrn
09/2024

W ramach wizytacji naszej karmelitańskiej prowincji klasztor w Oborach odwiedził w dniach 4 i 5 września ojciec generał Michał O'Neill oraz ojciec Richard Byrn. Ojcowie spotkali się ze wszystkimi braćmi na modlitwie, rozmowach oraz wspólnej rekreacji.

Poświęcenie odrestaurowanej kapliczki.
09/2024

Poświęcenie odrestaurowanej kapliczki na granicy Obór i Chojna. 1.09.2024 r. Kapliczka zbudowana 95 lat temu niedawno została odnowiona dzięki państwu Zielińskim.

Uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej
09/2024

Uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej modląc się i składając kwiaty pod pomnikiem Narodowej Pamięci Bohaterów Ziemi Dobrzyńskiej w 85. rocznicę wybuchu wojny.

Remont wieży kościoła
08/2024

Trwają intensywne prace związane z remontem wieży kościoła. Kopuła wieży zostaje pokryta blachą miedzianą. Również trwa remont elewacji i zegara wieżowego. Dziękujemy wszystkim za wsparcie nas w tych pracach, które są spowodowane koniecznością remontu wieży ze względu na zły jej stan. Wszelkie datki można wpłacać na konto Klasztor Karmelitów w Oborach.

 

Klasztor OO. Karmelitów w Oborach PKO Bank Polski

nr rachunku: 57 1020 5024 0000 1602 0038 0295

 

Jubileusz ks. prałata Arkadiusza Klejnowskiego w Oborach.
08/2024

 

25. sierpnia ks. Arkadiusz Klejnowski pochodzący z Obór przeżywał swój jubileusz 70 - lecia święceń kapłańskich w sanktuarium MB Bolesnej. Ks. Arkadiusz urodził się w Oborach w 1928 r. Po wojnie wstąpił do Zakonu Karmelitów. W 1954 r. przyął święcena kapłańskie w Krakowie i przez 25 lat związany był z karmelitami bedąc min. proboszczem w Chyżnem. W latach 70 - tych ubiegłego wieku wyjechał do USA i tam pełnił posługę kapłańską min. jako kapelan w wojsku. Dziś cieszy się zasłużoną emeruturą mieszkając w Muszynie. Ks. Arkadiuszowi (z Zakonie o. Benedyktowi) życzymy wieli łask Bożych i opieki MB Bolesnej do której przybywa jak sam mówił jak do domu Matki. 

Odpust Wniebowzięcia NMP w Oborach
08/2024

'Jak dobrze być tu dziś z wami! Na tym wzgórzu oborskim, wybranym przez Maryję, w dniu Jej Wniebowzięcia... Jak dobrze być tu z wami!' - mówił w homilii odpustowej ks. bp Piotr Libera.
 
15 sierpnia Kościół czci tajemnicę wzięcia z ciałem i duszą do nieba Najświętszej Maryi Panny. W naszej parafii uroczystość ta związana jest z łaską odpustu.
 
Przy licznej obecności wiernych, parafian i pielgrzymów, pocztów sztandarowych, kapłanów i karmelitów gościliśmy w tym szczególnym dniu JE ks. bp Piotra Liberę, emerytowanego biskupa płockiego, wieloletniego pielgrzyma do Matki Bożej Bolesnej w Oborach.
 
W swoim słowie pasterz zwrócił uwagę na przeznaczenie każdego człowieka do chwały nieba, w której Maryja już przebywa. Wniebowzięcie Maryi jest znakiem nadziei dla nas, którzy wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne.
 
Facebook